Metos tillverkar och marknadsför storköksapparater och inredning av rostfritt stål. Metos är marknadsledare i de Nordiska och Baltiska länderna, samt Benelux länderna och tillhör Ali-Gruppen som är Europas ledande tillverkare av storköksapparater. Metos har cirka 750 anställda i nio olika länder i Europa.

 

Igångkörning

Även de mest erfarna behöver utbildning, för att effektivt kunna utnyttja utrustningen.

Igångkörning och utbildning

Igångkörning

I samband med igångkörning för användaren ges grundinformation om utrustningens funktion, så att man senare med hjälp av manualer kan använda utrustiningen. Innan igångkörning skall utrustningen vara klara för användning med el och VVS- anslutningar. Igångkörningen avtalas i god tid med de lokala projektledarna.

Utbildning

Även de mest erfarna behöver utbildning, för att effektivt kunna utnyttja utrustningen. Utbildning syftar till att kunden skall få ut det mesta av sin investering, med hjälp av maskinens funktioner och beprövade metoder, samt kunna använda den i sin dagliga verksamhet.

Videor som lärmedel

Metos har  egen videokanal i Vimeo och Youtube. Videor har samlats in på kanalen för att illustrera möjligheterna som erbjuds av produkterna och lära hur man använder dem.

Kouluttaja Anssi
Kitchen Intelligence

Ring oss

Stockholm
08-775 8585
Göteborg
031-707 7500
Malmö
040-680 1531
Service Stockholm
08-775 8598
Service Göteborg
031-707 7510
Service Malmö
040-680 1531
Service övriga landet
020-479 823
Reservdelar
08-775 8592

Våra utbildare

Få mer ut av din utrustning genom att lära dem bättre.
Thomas Loy

thomas.loy@metos.se
0709-161428

Thomas Loy
Utbildare Stockholm
Mattias Forsberg

mattias.forsberg@metos.se
0709-124 662

Mattias Forsberg
Utbildare Stockholm
Anders Holmberg

anders.holmberg@metos.se
0709-161 543

Anders Holmberg
Utbildare Stockholm
Mikael Nyhlen

mikael.nyhlen@metos.se
0709-161 489

Mikael Nyhlén
Utbildare Skellefteå
Richard Hunter

richard.hunter@metos.se
0730-787 657

Richard Hunter
Utbildare Göteborg
Stephanie Svensson

stephanie.svensson@metos.se
0709-161 533

Stephanie Svensson
Utbildare Göteborg
Robert Bondesson

robert.bondesson@metos.se
0709-161 527

Robert Bondesson
Utbildare Malmö
Lena Ruud

lena.ruud@metos.se
0709-101 731

Lena Ruud
Utbildare Malmö