Metos tillverkar och marknadsför storköksapparater och inredning av rostfritt stål. Metos är marknadsledare i de Nordiska och Baltiska länderna, samt Benelux länderna och tillhör Ali-Gruppen som är Europas ledande tillverkare av storköksapparater. Metos har cirka 750 anställda i nio olika länder i Europa.

 

Försäljning

Kontakter för försäljning och återförsäljare.

 

Stockholm

Försäljning

Ralf Salonen
Ralf Salonen
VD
08-775 85 90
0709-16 15 44
ralf.salonen@metos.se
Gernot Kröll
Gernot Kröll
Regionschef Stockholm-Norrland
08-775 85 58
0709-16 15 58
gernot.kroll@metos.se
Lars Andersson
Lars Andersson
Key Account Manager
08-775 86 15
0709-16 15 55
lars.andersson@metos.se
Anders Holmberg
Anders Holmberg
Säljare / Utbildare
08-775 85 51
0709-16 15 43
anders.holmberg@metos.se
Mats Holmberg
Säljare
08-775 85 29
0709-16 14 91
mats.holmberg@metos.se
Johan Berggren
Johan Berggren
Säljare
08-775 86 17
0709-16 15 62
johan.berggren@metos.se
Martin Alexandersson
Säljare
08-775 85 24
0722-24 90 36
martin.alexandersson@metos.se
Mikael Nyhlen
Mikael Nyhlén
Säljare / Utbildare
0910-702 001
0709-16 14 89
mikael.nyhlen@metos.se
Mattias Forsberg
Mattias Forsberg
Säljare / Utbildare
0709-12 46 62
0709-12 46 62
mattias.forsberg@metos.se
Philip Hagberg
Säljare
08-775 85 85
philip.hagberg@metos.se
Thomas Loy
Thomas Loy
Återförsäljaransvarig / Utbildare
08-775 85 25
0709-16 14 28
thomas.loy@metos.se
Tomas Halen
Tomas Halén
Offerthandläggare
08-775 86 02
0730-78 76 60
tomas.halen@metos.se
Susanne Pettersson
Offerthandläggare
08-775 85 30
0709-16 16 01
susanne.pettersson@metos.se
Sara Thapper
Sara Thapper
Backoffice/Återförsäljare
08-775 85 52
purchase.sweden@metos.se

Service

Ekrem Causevic
Ekrem Causevic
Reservdelschef & Support
08-775 86 06
0709-16 15 69
ekrem.causevic@metos.se

Projektering

Carl Björkman
Carl Björkman
Projektledare
08-775 85 95
0709-16 15 47
carl.bjorkman@metos.se

Utbildning

Anders Holmberg
Anders Holmberg
Säljare / Utbildare
08-775 85 51
0709-16 15 43
anders.holmberg@metos.se
Mikael Nyhlen
Mikael Nyhlén
Säljare / Utbildare
0910-702 001
0709-16 14 89
mikael.nyhlen@metos.se
Mattias Forsberg
Mattias Forsberg
Säljare / Utbildare
0709-12 46 62
0709-12 46 62
mattias.forsberg@metos.se
Thomas Loy
Thomas Loy
Återförsäljaransvarig / Utbildare
08-775 85 25
0709-16 14 28
thomas.loy@metos.se